Предлагат по-дълга учебна година заради допълнителните почивни дни
Обявяването на допълнителни дни, извън учебния календар, за почивни може да бъде компенсирано с по-дълга учебна година. Това обяви просветният министър Галин Цоков. Така няма да бъде съкращавано времето за предаване на учебния материал. Тепърва предстои подобна идея да бъде обявена за публична дискусия.
Цоков даде пример с обявяването на 3 януари 2025 г. за неучебен ден. "Изключително важно е този дебат да започне още от сега, може би след Нова година и ще е за това как да се увеличи поне с една седмица учебната година - дали това да стане с една седмица по-рано, преди 15 септември, или с една седмица да се навлезе за някои класове в юли. Третият вариант е да започва или да завършва стъпаловидно учебната година, например и сега спортните училища започват учебната година от 1 септември. Евентуално за различни етапи и степени, според броя на учебните дни, да се започва в различна седмица през септември. Всичко това трябва да се обсъди и с учители, и с родители, и с ученици, и се надяваме да има време да го отворим този дебат", каза образователният министър, допълва Дир бг.
През 2024 г. 25 процента от 520 иновативни училища вече реализират трети, дори четвърти иновативен проект, каза Галин Цоков по-рано днес на откриването на първия по рода си Национален форум "Лаборатории за иновации".
Шест нови училищни лаборатории ще разработват важни иновации за нашата образователна система през следващата година. Те са насочени към социално-емоционално учене и подкрепа, въвеждане на изкуствен интелект в образованието, обучение чрез спорт и изкуство, образование с наука и развиване на дигитално-медийна грамотност, съобщи на форума министър Галин Цоков, цитиран от БТА.
Лабораториите ще са в шест училища в страната - в 140-о Средно училище (СУ) "Иван Богоров" в София, в Основното училище (ОУ) "Д-р Петър Берон" в Пловдив, в СУ "Панайот Волов" в Шумен, в Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Благовест Сендов" във Варна, в Немската езикова гимназия "Гьоте" в Бургас и в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица.
Предвижда се да има увеличение от 4, 1 процента на 4, 8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на средствата за образование в проектобюджета за 2025 г., каза служебният министър на образованието и науката.
Той уточни, че това е увеличение със седем десети повече от миналата година, когато бюджетът за образование беше 4, 1 от БВП, а сега се предвижда да е 4, 8 процента от БВП. По отношение на училищното образование ще е достатъчно за увеличаване до 125 процента на заплатите на учителите спрямо средната работна заплата за миналата година за страната и за повишаване на заплатите във висшите училища. Предвиждат се около седем и половина милиона лева, близо осем милиона лева, за увеличаване на средствата за наука, което също е положителен ефект от бюджета, отбеляза министърът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.